Qytet pa lumë, por me kupa shumë!

Historia e klubit

Klubi u themelua në vitin 1970, edhe pse ka shumë të dhëna që datojnë nga viti 1946. Është pjesëmarrës i rregullt në kampionatet kombëtare, ndërkaq në sezonin 2015–16, Prishtina bëri debutimin e saj në Kupën e Evropës FIBA dhe u bë skuadra e parë kosovare që luajti në një garë evropiane për klube. Që atëherë, Prishtina ka garuar në çdo sezon të Kupës së Evropës FIBA.

Kupat evropiane

Në 2013-14 KB Sigal Prishtina luajti sezonin e parë në Evropë në Ligën Ndërkombëtare Ballkanike të Basketbollit. Në sezonin e parë KB Prishtina zuri vendin e dytë në sezonin e rregullt me 11 fitore dhe 5 humbje. Në sezonin 2014-15 Sigal Prishtina fitoi Trofeun e Ligës Ndërkombëtare Ballkanike të Basketbollit, ku në finale u mposhtë BC Rilski Sportist (BUL) në të dyja ndeshjet, së pari në Prishtinë, me rezultatin 74-72 dhe së dyti në Bullgari me rezultatin 80-71, për tafituar trofeun. Në sezonin pasues Prishtina përsëri arriti të shpallet Kampion i Ligës Ballkanike duke mposhtur në finale Mornarin e Barit. Në sezonin 2015-16 KB Sigal Prishtina luajti në Kupën e Evropës FIBA për herë të parë dhe që nga ai vit ka pasur pjesëmarrje të rregullta në garat kualifikuese dhe grupore të Fiba Champions League dhe Fiba Europe Cup.

Çmimet

Kompeticionet kombëtare

Superliga Kosovare të Basketbollit

1991, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019

Kupa e Kosovës

2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021

Superkupa e Kosovës
 
2005, 2012, 2013, 2014, 2018, 2019, 2020, 2022

Kompeticionet rajonale

Liga e Ballkanit

2015, 2016

Trajnerët ndër vite

Ibrahim Karabegu1999–2000
Bujar Shehu2000–2001
Čedomir Perinčić2001–2002
Enver Sllamniku2002–2003
Josip Gjergja2003–2004
Ekrem Memnun2004–2005
Vëllaznim Perani2005
Arben Krasniqi2005–2013
Ahmet Kandemir2013
Ceyhun Cabadak2013
Marin Dokuzovski2014
Marjan Ilievski2015
Antonis Constantinides2015–2016
Audrius Prakuraitis2016–2017
Ahmet Kandemir2017
Andin Rashica2018
Matthias Zollner2018
Damir Mulaomerović2018–2019
Bujar Loci2019
Teo Hojc2020
Andin Rashica2020
Ante Nazor2021–2022
Ekrem Memnun2022
Murat Bilge2022
Ahmet Kandemir2022–2023
Žydrūnas Urbonas2023–present
Më të shiturat:
Shporta 0